Mszana Dolna 34-730
ul. Zakopiańska 6a
Kiedy w domu pojawia się szczeniak – wszyscy są zachwyceni. Emocje, które są z nim związane często wygrywają nad zdrowym rozsądkiem. Zamiast dobrze wychowanego domownika zyskujemy pupila, któremu wszystko wolno. Jak nie dać złapać się w tę pułapkę? Unikaj najczęściej popełnianych błędów przy wychowaniu psa.
Szczeniak śpi z Tobą w sypialni, je przy stole i… robi co mu się żywnie podoba? Nie traktuj psa jak człowieka. Ustal zasady. Jeśli nie chcesz, żeby szczeniak spał z Tobą w łóżku – od początku mu na to nie pozwalaj. Ciche piski i smutne oczy nie powinny robić na Tobie wrażenia. Trzymanie się z góry ustalonych zasad sprawi, że dorosły pies nie będzie bez pozwolenia wskakiwał na łóżko i żebrał przy stole.
Zostawiasz szczeniaka samego w domu lub na podwórku na długie godziny? Nie zapominaj o swojej roli opiekuna. Szczeniak musi wiedzieć, że jego pan jest ostoją bezpieczeństwa, zawsze może do niego przybiec i liczyć na pomoc. To buduje zaufanie i relacje z właścicielem. Jest to szczególnie ważne przy socjalizacji z innymi psami, ale również podczas stresujących dla psa sytuacji.
Nie należysz do cierpliwych i ciągle krzyczysz na szczeniaka lub go bijesz? Psa można karcić jedynie słownie – podnosząc głos. Nie możesz bić pupila, bo nie będzie Ci ufał, a z czasem stanie się agresywny i będzie zagrażał domownikom.
Pamiętaj!
Szczeniak szybko dorasta i jeśli nie nauczysz pupila właściwych zachowań, kiedy jest mały – nigdy się ich nie nauczy.
Jeśli szczeniak zrobi coś źle – daj mu to do zrozumienia. Nie możesz go pocieszać za złe zachowanie, ponieważ maluch nie będzie umiał odczytywać sygnałów, kiedy dorośnie.
Zobacz też: Wyprawka dla psa. Co powinna zawierać?
Twój pies ma pilnować domu? Zwróć uwagę na to, że psy trzymane na podwórku lub w kojcu mają niewielki kontakt z właścicielem. Jeśli nie mogą przebywać i obserwować dorosłych – ciężko jest im zbudować właściwą relację z człowiekiem. Trudniejsze jest również wychowanie czworonoga. Dlatego zadbaj o właściwą przestrzeń dla szczeniaka. Nie unikaj z nim kontaktu i okazuj mu miłość.
Szczeniak powinien mieć swoje miejsce, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Umieść w nim posłanie i zabawki. Najlepiej, jeśli legowisko nie zostanie umieszczone w najczęściej odwiedzanym pomieszczeniu w domu. Pies potrzebuje spokoju i odpoczynku - także od innych domowników.
Socjalizacja szczeniaka powinna być rozsądna. Nie podchodź z maluchem do każdego obcego psa, bo w przyszłości będzie ciągnął do innych czworonogów podczas spacerów. Malucha przyzwyczajaj do nowego środowiska stopniowo. Pamiętaj, aby zabrać go do weterynarza i zapoznać z przedmiotami, które mogą wywołać w nim negatywne emocje – lęk czy strach. Dlatego włącz odkurzacz, mikser, czy kosiarkę i pokaż szczeniakowi, że to nic groźnego. Jeśli chcesz, żeby pies w przyszłości nie bał się innych zwierząt, samochodów czy ludzi – zadbaj o pozytywne doświadczenia czworonoga.
„Nie wolno, zły pies, zostaw, przestań…”. Zbyt dużo komend powtarzanych w tym samym czasie nie da rezultatu. Pies nie będzie wiedział o co chodzi, a wydźwięk kluczowego słowa przestanie robić na maluchu wrażenie. Szczeniak w ten sposób nie nauczy się reagować na prośby. Komenda powinna być krótka, zwięzła i stanowcza. Uwierz, wystarczy zdecydowane „nie”, żeby pupil wiedział, że nie może czegoś zrobić.
Chcesz wydać psu komendę, ale najpierw pokazujesz mu smakołyk? Błąd. W takim przypadku rola się odwraca. Przysmak już nie jest nagrodą za posłuszeństwo. Jeśli przyzwyczaisz psa do takich zachowań - będzie on wykonywał jedynie polecenia, kiedy zobaczy smakołyk w Twojej dłoni.
Nie ma sprawdzonych i uniwersalnych metod na wychowanie psa. Powinno być one dostosowane do rasy i temperamentu czworonoga. Błędy w wychowaniu rzutują na kształtowanie charakteru psa i zachowania dorosłego pupila. Dlatego postępuj w sposób odpowiedzialny i spokojny.