Kontakt
tel.:+48 18 30 00 350 e-mail.biuro@petmex.pl
Petmex Company
Mszana Dolna 34-730
ul. Zakopiańska 6a
NIP: 7372205222
REGON: 360346722
KRS: 0000713685

Jak wybrać imię dla psa?

Wybór imienia dla psa często dostarcza właścicielom wiele problemów. Ciężko wybrać imię, które będzie nie tylko się nam podobało, ale także dobrze brzmiało i pasowało do naszego pupila. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając psie imiona? Jak najczęściej nazywamy czworonogi? Czym można kierować się, przy wyborze imienia dla psa? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w tym artykule.

Jak wybrać imię dla psa

O czym pamiętać, wybierając imię dla psa?

Wybierając imię dla psa, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze – nie należy wybierać imion zbyt długich ani trudnych w wymówieniu. Psu znacznie łatwiej będzie przyzwyczaić się do prostego, krótkiego imienia, najlepiej złożonego z dwóch sylab. Po drugie – imię nie powinno być podobne w wymowie do komend, jakich planujemy używać oraz słów takich jak „nie”, „tak” – które pies powinien nauczyć się rozumieć. Nasz pupil może mieć problemy z rozróżnieniem, kiedy wołamy go po imieniu, a kiedy posługujemy się komendą. 

Raz wybranego imienia nie powinniśmy zmieniać. Pies wprawdzie może przystosować się do nowego miana – często do zmiany imienia dochodzi po przygarnięciu zwierzaka ze schroniska albo wzięciu go z hodowli – ale jeżeli będziemy zmieniać zdanie pod tym względem często, nasz ulubieniec może przestać reagować na wołanie po imieniu. Zastanówmy się też, czy imię da się zdrobnić – większość właścicieli chętnie nadaje psom przezwiska albo zdrabnia ich imiona. Ewentualne zdrobnienia powinny być do siebie na tyle podobne, aby psiak nie miał wątpliwości, że właściciel zwraca się właśnie do niego.

Zabawne, dobrze brzmiące, a może pasujące do psa? 

Czym się kierować przy wyborze imienia dla psa? Niektórzy uważają, że imię powinno przede wszystkim pasować do danego czworonoga. Stąd często psy nazywane są od jakiejś cechy – czy to charakteru, czy wyglądu. Puchaty, niewielki piesek, zostaje więc na przykład Kuleczką, a za chętnie brojącym szczeniakiem właściciele zaczynają wołać „Urwis”. W takich wypadkach pamiętajmy jednak, że imię wybieramy na całe lata – i takie, które pasuje do żywiołowego szczeniaka, może nie pasować już do psiego seniora. Pasujące imię ma tę zaletę, że bardzo łatwo może "przylgnąć" do pupila, podczas gdy imion po prostu ładnych często przestajemy w pewnym momencie używać na rzecz przezwiska czy zdrobnienia związanego z psią cechą.

Zdarza się jednak, że właściciel celowo wybiera imię, które ma być przede wszystkim zabawne – nieraz właśnie przez to, że jego znaczenie zupełnie nie pasuje do konkretnego psiaka. Jako przykład może tu posłużyć popularne imię „Killer” nadawane czasem także ratlerkom czy terierom. 

Kolejne kryterium, które często jest decydujące, to wybieranie imienia, jakie właściciele uznają za ładne – na przykład ogromną popularnością i w USA, i w Polsce, cieszy się imię dla suczki „Bella”.

Piesek Kuleczka

Czy imiona ludzi powinny być nadawane psom?

Tina, Ada, Mila, Aleks – zdarza się, że psy noszą imiona ludzi. Niektórzy oceniają praktykę nadawania psom ludzkich imion jako naganną, inni nie widzą w niej nic złego: w końcu takie imiona zwykle są krótkie, ładne, łatwe do zapamiętania i nie można uznać ich za obraźliwe. Trudno potępiać kogoś, kto postanowił nazwać swoją suczkę Paulą – zanim jednak wybierzemy imię tego typu, zastanówmy się, czy nie będzie nam głupio, jeśli na przykład w gości przyjdzie znajomy noszący takie same imię, jak nasz zwierzak.

Imię popularne czy oryginalne?

Istnieją imiona tradycyjnie bardzo chętnie nadawane psiakom. W Polsce pośród nich można wymienić na przykład Maksa, Atosa, Reksa czy Pusię. To imiona uniwersalne, łatwe do zapamiętania i dla psa, i dla ludzi, dobre dla osób, którym nie przeszkadza, że podobnie lub tak samo jak nasz ulubieniec może nazywać się i pies sąsiada. Na imię bardziej oryginalne warto się pokusić, jeśli chcemy, aby faktycznie dobrze pasowało do naszego pupila i by jakoś wyróżniało się pośród setek innych. Pamiętajmy jednak, że przesada nigdy nie jest czymś dobrym – nadmiernie skomplikowane imię, wybrane wedle kryterium „chcę, by było jedyne w swoim rodzaju” będzie trudne do zapamiętania dla psa i może zwyczajnie nie brzmieć najlepiej.

szczeniaki

Jakie rodzaje imion nadajemy psom? Przykłady psich imion

Psie imiona można podzielić więc w dużym uogólnieniu na kilka grup:
•    powstałe od cechy wyglądu – Plamka, Łatka, Kuleczka, Rudy, Panda, Czarny, Pirat, Łatek
•    powstałe od cechy charakteru – Urwis, Przylepka, Łobuz, Gryzak
•    imiona inspirowane imionami ludzkimi – Ada, Aleks, Nora, Czarek, Mania, Leon, Zuza
•    inspirowane imionami zagranicznymi – Bella, Luna, Kora, Rita, Sonia, Lola, Jackie
•    imiona popularnie nadawane psom - Reks, Dino, Brutus, Azor, Tofik, Lampo, Pusia
•    imiona powstałe nazw przedmiotów/zjawisk atmosferycznych – Piorun, Kamyk, Burza, Chmura
•    inne, oryginalniejsze imiona.

Wybierając imię dla psa, warto dobrze przemyśleć swoją decyzję. Samemu zwierzakowi zapewne nie robi dużej różnicy, jak jest nazywany, ale krótkie, łatwe do zapamiętania imię, ułatwi jego tresurę. Z kolei z punktu widzenia właściciela ważne będzie, by imię nie przestało się mu za jakiś czas podobać oraz by pasowało do zwierzaka - może się bowiem okazać, że konieczne będzie zmienianie psiego miana. A gdy już wybierzemy imię, pamiętajmy jeszcze o jednym: wyposażeniu psa w odpowiednią zawieszkę, na której znajdzie się i jego imię, i nasz numer telefonu.

pies z zawieszką z imieniem