Kontakt
Petmex Company
Krzysztof Napora Sp. j.

Polanka 350
32-400 Myślenice
NIP: 7372205222
REGON: 360346722
KRS: 0000713685
e-mail.biuro@petmex.pl tel.:+48 18 30 00 350

5 rzeczy, które powinien umieć każdy pies

Jesteś na spacerze. Twój pies szaleje z radości. Spuszczony ze smyczy ucieka zanim go zawołasz, skacze na nowo spotkanych ludzi i liże wszystkie dzieci na placu zabaw? STOP. Twój pupil powinien znać kilka podstawowych zasad. Sprawdź, czego warto nauczyć każdego czworonoga.

Podstawowe komendy

Najważniejsze jest to, by pies reagował na swoje imię i Twój głos. W chwili wolnego czasu, kiedy nic ciekawego dla czworonoga się nie dzieje, weź smakołyk i spróbuj zainteresować nim pupila. Łagodnym głosem powtórz jego imię, a kiedy wzrok psa spotka się z Twoim wzrokiem – daj mu przysmak.

Naucz pupila kilku prostych komend takich jak: siad, do mnie, waruj. Ćwicz z czworonogiem 15 minut dziennie. Tyle wystarczy, ale pamiętaj by robić to regularnie. Inaczej – nic z tego nie będzie. Podstawowe komendy pozwolą Ci nauczyć psa cierpliwości, ale też zapewnią mu bezpieczeństwo podczas spacerów.

Trik!

Jeśli Twój pies skacze na innych ludzi podczas spacerów, a opanował już podstawowe komendy spróbuj tej sztuczki. Kiedy zobaczysz, że ktoś się zbliża zajmij pupila wykonywaniem podstawowych komend i nagradzaj go, jeśli dobrze się zachowa. Pies zapomni o istnieniu innych osób, bo będzie zajęty zdobywaniem kolejnych nagród.

Chodzenie na smyczy

Twój pupil podczas spacerów powinien przestrzegać zasad. Ale żeby tak się stało, spróbuj przyzwyczaić psa do chodzenia na smyczy i w obroży. 

Zobacz też: 8 najczęstszych błędów przy wychowaniu psa

Na początek zakładaj obrożę na kilka minut i stopniowo wydłużaj ten czas. Kiedy pupil będzie zachowywał się dobrze – daj mu przysmak. Wybierz się na spacer z psem…w domu. Wszystko po to, by nauczyć pupila poruszania się na smyczy. Pamiętaj, że ograniczanie psu wolności nie jest dla niego komfortowe. Dlatego bądź cierpliwy. 

Twój pies traktuje smycz jak zabawkę? Nie pozwól mu na jej gryzienie. Kiedy zaczyna to robić, daj mu gryzak - najlepiej naturalny (np. marki Petmex). Niech jego uwaga skupi się na innym przedmiocie. Jeśli pupil odpowiednio się zachowa – pochwal go i daj mu smakołyk.

Czystość

Nauka psa czystości i wypróżniania się na zewnątrz wymaga cierpliwości. Jeśli planujesz kupić pieska, postaraj się tak zorganizować swój czas, aby przez pierwsze dni być w domu. Może przyda się urlop? 

Z pupilem powinieneś wychodzić jak najczęściej – tak, aby przyzwyczaił się do wypróżniania na zewnątrz. Wyprowadź czworonoga na spacer, kiedy pies się obudzi, po jedzeniu i zabawie. Za każdym razem, kiedy pupil wypróżni się na zewnątrz – nagradzaj go smakołykiem. 

Zakaz gryzienia

Zasady panujące w Twoim domu są ważne. Wyznacz granice pupilowi. Brzmi strasznie? Zaufaj, to naprawdę przynosi efekty. Ustal z domownikami, czego psu nie wolno (np. wskakiwać na łóżko, gryźć mebli). Od pierwszego dnia pokaż pupilowi, że nie tolerujesz zabawy przez gryzienie.

Trik!

Kiedy pies gryzie Twoją rękę podczas zabawy – przerwij. Po kilku minutach rozpocznij zabawę, ale jeśli sytuacja się powtórzy – natychmiast zakończ pieszczoty. Powtarzaj tak długo, aż pies przestanie gryźć.

Przebywanie w samotności

Pies jest zwierzęciem społecznym, przywiązuje się do właściciela i bez jego obecności odczuwa niepokój. Pozostawienie czworonoga na wiele godzin samego w domu może wywoływać lęk separacyjny. Dlatego stopniowo przyzwyczajaj pupila do samotności. Początkowo zostawiaj psa samego w innym pokoju na 3 minuty. Jeśli będzie dobrze reagował – możesz zwiększać czas i odległość.

Wychowanie psa to nie lada wyzwanie, ale jeśli będziesz cierpliwy – na pewno przyniesie oczekiwane efekty. Kluczem do sukcesu jest konsekwencja.